Zawodnicy 90+ na korcie! Wiesław Nurkowski, Stefan Mróz i Jerzy Jarmoc.
Sukcesy niezrównanej Igi Świątek przypominają wszystkim o pięknej dyscyplinie sportu, jaką jest tenis. Uprawiają ją chętnie także seniorzy i to jacy! Po raz pierwszy w historii polskiego tenisa podczas jednego turnieju zagrało trzech zawodników w kategorii wiekowej 90+. Stało się to, podczas Turnieju Tenisowego ITF Babolat Seniors Świnoujście – Alhbec 2022. W tej niezwykłej kategorii wiekowej wystartowali: Wiesław Nurkowski, Stefan Mróz i Jerzy Jarmoc.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Zmiany trybu życia, aktywność fizyczna, rozwój współczesnej medycyny sprawiają, że długość życia i sprawność ruchowa znacznie się wydłużyła. Nikogo już na kortach nie dziwią uwijający się z rakietą w ręku sześćdziesięciolatkowie, czy też zawodnicy i zawodniczki w wieku siedemdziesięciu lat. Sensację jeszcze wzbudzają zawodnicy w wieku osiemdziesięciu i dziewięćdziesięciu lat. Jak długo tak będzie – nie wiadomo? Z badań i obserwacji populacji grającej w tenisa, widać wyraźnie, że pojawia się więcej zawodników w wieku dziewięćdziesięciu lat, szczególnie na zachodzie. W związku z tym ITF (Międzynarodowa Federacja Tenisowa) zajmująca się również tenisem amatorskim, postanowiła dla tej grupy wiekowej stworzyć odrębną kategorię wiekową. I tak oto, w amatorskich turniejach tenisowych zaczęli rywalizować zawodnicy w wieku bardzo, bardzo dojrzałym. Okazuje się, że panowie doskonale sobie radzą, żwawo poruszają się po korcie, znakomicie rozwiązują taktyczne aspekty gry, dostrzegają, nieznaczne auty, wyśmienicie liczą i zapamiętują wynik, a liczenie w tenisie nie należy do łatwych. Dla tych panów tenis jest też sposobem na życie. Co sami mówią o swojej pasji:
Jerzy Wiesław Jarmoc: W tenisa gram blisko sześćdziesiąt lat. Zaczynałem grać, kiedy rakiety były robione z drewna, a naciągi do rakiet produkowano z jelit baranich. Tenisem zaraziłem się w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej uprawiałem sport, a ci Amerykanie tam grali w tego tenisa, no to kupiłem rakietę i zacząłem na dziko, bez trenera odbijać piłkę o ścianę i tak się zaczęło. Kupiłem dom blisko kortów, wstęp na nie był bezpłatny, zatem mogłem grać do woli. Po latach gry, udało mi się pograć w turniejach amatorskich, zrobiłem kilka dobrych wyników, zatem jestem zadowolony. Muszę powiedzieć, że teraz tenis znakomicie wpływa na moją kondycję fizyczną i psychiczną. Spotykam się z przyjaciółmi, trochę rywalizuję. Tenis znakomicie rozwija mnie psychicznie. Na korcie muszę myśleć, jak i gdzie zagrać, rozwijam orientację w przestrzeni, liczę punkty, a przede wszystkim w miarę możliwości staram się dobiegać do piłek, aby przebić je przez siatkę. Niestety wiek spowodował, że sporo gram w debla, a w Świnoujściu muszę grać w singlu, ale dam radę. Wprawdzie wysiadają mi stawy, ale nie mam problemów z nadciśnieniem, nie mam zawrotów głowy, czuje się znakomicie.
Wiesław Nurkowski: Tak jak wielu moich kolegów tenisem zaraziłem się przypadkiem. Kiedyś uprawiałem lekkoatletykę, któregoś dnia zobaczyłem, jak grają w tenisa, zacząłem się uczyć gry i tak to pozostało to już blisko siedemdziesiąt lat. Jak wielu moich rówieśników zaczynałem grać rakietami drewnianymi produkcji niemieckiej i rosyjskiej – innych niestety nie było. Pierwszy raz z tenisem zetknąłem się w Łańcucie na kortach hrabiego Potockiego, były to korty ziemne, doskonale utrzymane i tam się tym tenisem zaraziłem. Tenis stał się dla mnie motywacją do dalszego działania, sprawia, że czuje się dowartościowany. Poprzez tę dyscyplinę sportu poznałem wielu znakomitych ludzi, a gra pozwala mi pozostać sprawniejszym fizycznie i intelektualnie. Tenis stał się dla mnie sposobem na życie.
Andrzej Wiśniewski: Czy trudno było znaleźć zawodników w kategorii wiekowej 90+?
Marcin Maciocha, Dyrektor Turnieju ITF Babolat Seniors Świnoujście – Alhbeck 2022: Większych trudności nie mieliśmy. Z pomocą Pana Jerzego Jarmoca, który przywiózł ze sobą kolegów spełniających wymogi regulaminowe, utworzyliśmy taką kategorię wiekową i panowie dzielnie sobie na naszych kortach radzą. Muszę powiedzieć, że kilka lat temu na naszych kortach, pojawił się zawodnik 90+, jednak był sam, grał z młodszymi zawodnikami, zagrał jeden mecz i zakończył grę, jednak stał się prekursorem tenisa w kategorii 90+. Ucieszyliśmy się, że taka osoba się u nas pojawiła i bardzo nas cieszy udział w turnieju wspomnianych trzech zawodników, którzy zechcieli z różnych stron Polski do nas przyjechać. Chcę dodać, że ci zawodnicy, o których mówimy, to ludzie pełni optymizmu, nie narzekają na zdrowie i nierówne korty. Co jest ważne, nie musimy dla nich tworzyć specjalnej opieki medycznej, podlegają takiemu samemu zabezpieczeniu medycznemu jak zawodnicy w kategorii 35+. Wytrzymują dwa sety, to jest ponad godzina gry na korcie, zatem tylko podziwiać.
Większa część uczestników turnieju to seniorzy lub prawie seniorzy. Aktywne i pełne pasji spotkanie z tenisem w Świnoujściu jest dla nich formą wypoczynku z plażą i morzem w tle.
Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
- Sąsiedzka pomoc: lepszy sąsiad bliski niż brat daleki [POMOC SĄSIEDZKA DLA OSÓB STARSZYCH] - 14 października, 2024
- SANATORIUM: fakty i mity [REPORTAŻ SENIORA] - 20 czerwca, 2024
- Chcę być kochana — Jolanta Janus w filmie „Lekcja miłości” [VIDEO] - 14 lutego, 2023