Test Amslera. Masz 60 lat, sprawdź sobie wzrok

Test Amslera. Masz 60 lat, sprawdź sobie wzrok

Kiedy przechodzisz na emeryturę zrób sobie test Amslera i powtarzaj co kilka miesięcy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Pomyśl jak obsłużyć swoje ciało

To ważne, by po przejściu na emeryturę zacząć inaczej myśleć o swoim ciele. W czasie gdy pracujemy, mamy jakieś badania okresowe, lekarza i świadczenia zdrowotne. Po przejściu na emeryturę zostaje przychodnia i nasza umiejętność obsługiwania własnego ciała. Sporo informacji znajdujemy na stronach internetowych przygotowanych przez apteki i prywatne kliniki. Mamy też Wikipedię.

Reklama Reklama MultiSport

Oczy

Zmysł wzroku wymaga szczególnej uwagi. Różne narządy możemy reperować i wstawiać protezy, ale z reperowaniem wzroku jest raczej trudno. Oczywiście, mamy okulary, a także  kliniki, gdzie można zrobić sobie zabieg, ale jest kilka schorzeń oczu, które wymagają szczególnej uwagi. Test Amslera jest jednym z tych badań, które warto powtarzać regularnie.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Co to znaczy widzieć

Na czym polega oglądanie świata? Jak to przebiega, że widzimy otoczenie? Ktoś, coś?. Przecież wzrok mamy sprawny, od kiedy nasza pamięć sięga. Wprawdzie z biegiem lat zakładamy okulary, ale to dotyczy prawie wszystkich. Coś tam w szkole mówili, jak zbudowane jest oko, ale kto by to pamiętał. Z biegiem lat, na emeryturze, jednak warto sobie przypomnieć, albo nawet nauczyć się na nowo. I odpowiedzieć sobie na pytanie — Czy można zadbać o własne oczy?

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Okulista

Lekarze wiedzą zdecydowanie więcej na temat zdrowia. Zatem by możliwe było porozumienie między lekarzem i pacjentem, powinniśmy rozumieć pojęcia ze świata medycyny. Pojęcia dioptrie, soczewka, nerw wzrokowy, siatkówka, ciałko szkliste, astygmatyzm, ciśnienie w gałce ocznej nie powinny dla nas stanowić tajemnicy. Ćwiczenie w zapamiętywanie dobre jest także dla mózgu.

Pigułki i dieta

Wprawdzie wszystko mamy w cudownych pigułkach, ale jak już łykamy garściami, to trudno przewidzieć, co z tym zrobi nasz przewód pokarmowy. Ciekawe, gdzie wbuduje popularne wypełniacze wszystkich pigułek jak tlenek i węglan magnezu, albo co twój mózg zaordynuje, gdy wykryje, że wzrósł poziom stearynianu lub fosforanu wapnia. A do tego zjadłeś jeszcze miseczkę truskawek. Całkiem niezły koktajl chemiczny masz teraz w brzuchu. Zatem czy dieta może wpływać na jakość widzenia? Pewno tak, skoro okuliści zalecają swoje medykamenty na różne schorzenia.

Zaćma

Nawet w przypadku zaćmy, zwanej także kataraktą, są różne formy choroby. Najlepiej samemu sobie poczytać, czy to w broszurkach, czy to w Wikipedii. Pamiętajcie jednak, że ta wiedza to nie stawienie diagnozy, tylko nauczenie się nowych pojęć, tak by zrozumieć, co do was mówi lekarz okulista. Dopiero badanie pokaże, czy naprawdę jesteście chorzy i na co. Nieważne jak nazywa się choroba, ważne byśmy wiedzieli, jak dalej żyć, by nie pogarszać stanu oczu. Proste pytania urastają do rangi problemu, nosić ciemne okulary, czy raczej bez. Posługiwać się komputerem i oglądać telewizję, czy raczej wybrać spacer po parku. A może są jakieś cudowne kropelki, które powstrzymają rozwój choroby?

Jaskra

Tak określa się degeneracyjne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wystarczy zapamiętać, że przez mały otworek w oczodole przechodzi do mózgu nerw wzrokowy. Jeśli zostanie uszkodzony, to nie będzie jak przesłać bodźca nerwowego z siatkówki do mózgu. Jeśli w gałce ocznej wzrasta ciśnienie na skutek wysiłku fizycznego, to nerw wzrokowy może być uciskany i degeneruje. Zatem sprawdzaj sobie ciśnienie i idź do okulisty, kiedy poczujesz, że oko zrobiło się jakieś duże, albo czujesz ucisk w oku. Może to początek jaskry? Oby nie!

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jakieś takie falowanie. Niby linie powinny być proste, a jednak się wykrzywiają.  Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, z angielska zwane AMD, to przypadłość związana z numerem pesel. Polega to na degeneracji drobnych naczyń krwionośnych odpowiadających za ukrwienie siatkówki. Jeśli ubędzie obszarów odpowiedzialnych za ostre widzenie na siatkówce oka, to nie będzie jak wytworzyć impulsów nerwowych i przesłać ich do mózgu. Przestaniesz widzieć.

Test Amslera

Test Amslera

 Test Amslera, jeśli widzisz pofalowane linie, idź do lekarza, fot.© Jerzy Dudzik

To bardzo proste badanie i sam możesz sobie je zrobić w domu. Tutaj link do testu Amslera , gdzie znajdziesz planszę do przeprowadzenia testu. Zapytaj w aptece lub zrób sobie sam na drukarce. Pamiętaj o odległości od planszy, to ważne.

Błona nasiatkówkowa

Zdarza się, że po urazach oka, albo z niewiadomej przyczyny pomiędzy siatkówką a ciałkiem szklistym pojawia się błona. Takie zwyrodnienie, które utrudnia widzenie. Jej wpływ na widzenie jest bardzo zmienny, od przebiegu bezobjawowego do utraty wzroku. Optyczna tomografia koherencyjna (OCT) jest bardzo pomocna w szacowaniu stopnia uszkodzenia.  Lekarze potrafią już zajrzeć do środka gałki ocznej i niektóre wady naprawić laserem.

Na początku przeczytaliście, że nikt tak naprawdę nie zastanawia się, jak to jest widzieć. Okazuje się to całkiem skomplikowane. I pamiętajcie lepiej wydać parę stówek na badanie i wiedzieć, że wszystko w porządku z oczami, niż lekceważyć sygnały, które wysyła ciało. Życie na stare lata bez możliwości widzenia jest prawie niemożliwe.

Jerzy Dudzik, dziennikarz Gazety Senior

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Czy myślisz czasami, co widzi mózg?

 

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds