Trening słuchowy poprawia rozumienie mowy nie tylko u dzieci [metoda Neuroflow ATS]
Badania naukowe dowodzą, że mózg jest plastyczny przez całe nasze życie. Ta dobra wiadomość oznacza, że na naukę nowych umiejętności nigdy nie jest za późno. Uczenie się powoduje tworzenie nowych połączeń w mózgu, a im częściej coś powtarzamy, tym połączenia te stają się trwalsze. Ucząc się, tworzymy tzw. uwarunkowaną mapę połączeń neuronów w mózgu. Jeżeli tak jest, to warto również zadbać o aspekt słuchowy, aby poprawić pamięć słuchową, podzielność uwagi i rozumienie mowy.
Materiał reklamowy Amed Aparaty Słuchowe
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Słyszę, ale nie rozumiem — to może być APD
Trudności ze zrozumieniem mowy pomimo prawidłowego słuchu i stosowania aparatów słuchowych, to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci. Świadczyć może o centralnych zaburzeniach przetwarzania słuchowego APD (ang. Auditory Processing Disorder). APD mogą występować jako zaburzenia rozwojowe nabyte — u większości dorosłych niezdiagnozowane lub po prostu wynikające z fizjologicznego starzenia się narządu słuchu. Czynnikami, które przyczyniają się do pojawienia się centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego u osób dorosłych to m.in.
- praca w hałasie,
- udary mózgu,
- urazy głowy,
- zaburzenia kardiologiczne,
- choroby neurologiczne, guzy mózgu,
- długotrwały stres np. spowodowany pracą,
- częste stany zapalne uszu w dzieciństwie,
- narażenie na substancje toksyczne np. metale ciężkie, rozpuszczalniki.
Zobacz również: Protetyk słuchu – czym się zajmuje i jak może pomóc w doborze aparatu słuchowego
Jak słyszy osoba z APD?
Konsekwencją centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego [APD] może być gorsze rozumienie mowy w sytuacjach trudnych akustycznie, niewspółmiernych do występujących warunków, np.
- podczas wykładów w dużych salach,
- w kościołach,
- w nowoczesnych tzw. loftowych pomieszczeniach,
- w czasie rozmowy telefonicznej lub przy użyciu komunikatorów,
- kiedy osoba mówiąca zmienia tempo wypowiedzi na szybsze.
Pacjenci z APD szybko męczą się podczas konwersacji w hałasie np. w gwarze restauracyjnym, na dworcu PKP, ponieważ bardzo często centralnym zaburzeniom przetwarzania słuchowego towarzyszy nadwrażliwość słuchowa.
Zobacz również: Aparat słuchowy kontra wzmacniacz słuchu. Nie lecz słuchu na bazarze [nierzetelne reklamy, fake newsy i fałszywi profesorowie]
Trening słuchowy – metoda Neuroflow ATS
Pacjentom z diagnozą APD, czyli oceną, które z tzw. wyższych funkcji słuchowych zostały zaburzone, przychodzi z pomocą trening słuchowy. Metodą stosowaną w ośrodkach AMED jest Neuroflow ATS. Oparta na podstawach naukowych składa się z ośmiu testów psychoakustycznych, na podstawie wyników, których dostosowuje się zestaw ćwiczeń odpowiednio do określonych zaburzeń pacjenta.
Metoda opiera się na neuroplastyczności mózgu, czyli na jego nieustających możliwościach do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Z punktu widzenia neurologicznego trening słuchowy przyczynia się do wytworzenia sieci synaptycznej, która daje wskazówki, jak mózg ma interpretować to, co do niego dochodzi. W gruncie rzeczy słyszymy mózgiem, a uszy tylko w tym pośredniczą.
Pacjent po diagnozie w gabinecie może przeprowadzać trening słuchowy indywidualnie w domu. Neuroflow ATS zakłada przeprowadzenie treningu 3 razy w tygodniu po 15-20 minut w ustalonych dniach. Jeden etap to 8 tygodni ćwiczeń. Po ich zakończeniu pacjent zgłasza się do ośrodka w celu wykonania rediagnozy i oceny efektu ćwiczeń. W zależności od efektów trening może obejmować od jednego do kilku etapów.
Zobacz również: Jeden czy dwa aparaty słuchowe? Kiedy potrzebne są dwa aparaty słuchowe?
Główny cel treningu określany jest w dniu diagnozy. W zależności od zaburzeń trening może obejmować ćwiczenia ukierunkowane na poprawę:
- pamięci słuchowej,
- rozumienia mowy w szumie,
- przestrzennej percepcji,
- uwagi słuchowej/podzielności uwagi słuchowej,
- rozumienia mowy u osób z niewielkim niedosłuchem w zakresie wysokich częstotliwości lub u osób stosujących aparaty słuchowe.
Warto sprawdzić, czy problem nas dotyczy. Poprawiając wyższe funkcje słuchowe, wpływamy na poprawę komfortu naszego życia. Lepsza pamięć, koncentracja, lepsze rozumienie mowy, to większa sprawność umysłowa i szansa na cieszenie się życiem w każdym wieku. W pracy lepsze wyniki, a w wieku senioralnym większa aktywność społeczna i samodzielność.
Autor: Mgr Halina Paliwoda- protetyk słuchu, provider Neuroflow
Po więcej informacji zapraszamy do gabinetów Amed Aparaty Słuchowe
- Poznań ul. Poznańska 18 a/1, tel. 48 730 554 111
- Zalasewo ul. Kórnicka 198 b lok. 7, tel. 48 740 580 111
- Wieleń, ul. Storczykowa 1 tel. tel. 48 609712 803
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Protetyk słuchu – czym się zajmuje i jak może pomóc w doborze aparatu słuchowego
Jeden czy dwa aparaty słuchowe? Kiedy potrzebne są dwa aparaty słuchowe?