Seniorzy na wakacjach: motywacje, wyzwania i trendy [TURYSTYKA SENIORALNA]

Seniorzy na wakacjach: motywacje, wyzwania i trendy [TURYSTYKA SENIORALNA]

Podróżowanie, obok pracy, mieszkania i posiadania samochodu, jest czwartym podstawowym wskaźnikiem jakości życia. Istnieje prosta zależność między bogaceniem się społeczeństwa a rozwojem branży turystycznej. Nasz kraj wpisuje się w ten trend, a polskich seniorów nie trzeba szczególnie zachęcać do wyjazdów turystycznych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Podróże wyznacznik jakości życia także seniora

Oczywiście, proces starzenia się jest przyczyną zmiany potrzeb i oczekiwań seniorów wobec oferty turystycznej. Dobre chęci i liczne udogodnienia na pewnym etapie nie wystarczają. Tracąc zdrowie i sprawność fizyczną, możemy skierować nasze zainteresowania w stronę wyjazdów mających na celu podreperowanie zdrowia. Jednak od najstarszych seniorów często słyszę, że brak fizycznych możliwości lub obawa o pogorszenie zdrowia uniemożliwiają nawet krótką podróż.

Dlatego, póki zdrowie dopisuje i mamy dostępne nawet skromne środki finansowe, warto korzystać z tych możliwości, co polscy seniorzy wydają się rozumieć. Na przykład w Norwegii, mimo wysokich emerytur, seniorzy niechętnie korzystają z turystyki. Co kraj, to obyczaj.

Zobacz również: Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

Reklama Reklama SU Bałtyk

Seniorzy a czas wolny

Współcześni seniorzy są świadkami swoistej rewolucji czasu wolnego. Za życia naszych Czytelników wprowadzono wolne soboty, płatne urlopy, oraz emerytury i renty dla stosunkowo młodych seniorów – mamy najniższy wiek emerytalny w Europie. Obecnie trwa debata nad dalszym skracaniem czasu pracy do czterech dni w tygodniu. Żyć, nie umierać!

Aktywny wypoczynek korzystnie wpływa na zdrowie i jakość życia bez względu na wiek – ten pogląd jest dziś powszechny i niekwestionowany. Dodatkowo aktywność turystyczna seniorów przynosi korzyści nie tylko im samym, ale także gospodarce turystycznej.

Zobacz również: Seniorzy w Suntago: Nowość! Promocja dla aktywnych! Odkryj oazę zdrowia i relaksu

Reklama Reklama PolisyTravel

Turystyka senioralna: wpływ na ekonomię i gospodarkę

Powstała nowa gałąź branży turystycznej dedykowana osobom starszym, które lubią podróżować w grupie rówieśniczej, także poza sezonem wysokim. Branża turystyczna wciąż zyskuje dzięki rosnącej i aktywnej grupie seniorów.

Do ukończenia 65 roku życia większość osób planuje wyjazd turystyczny lub wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem. Natomiast w grupie osób 65+ ponad połowa, tj. 53%, nie planuje takich wyjazdów, ale 47% już tak. Mimo że na tle całego społeczeństwa seniorzy według CBOS pozostają najrzadziej podróżującą grupą wiekową, to 34% emerytów przekłada się na miliony starszych klientów.

Zobacz również: WYPRAWA ŻYCIA: Jesienny Rejs Seniora pełen atrakcji i doskonałej zabawy [PROGRAM, ZNIŻKI i SUPER-OFERTA DLA LIDERÓW]

Którzy seniorzy podróżują najczęściej?

Wśród czynników społeczno-demograficznych, które badał m.in. CBOS wykształcenie najsilniej determinuje nasze zainteresowanie turystyką. Im wyższe wykształcenie, tym większa chęć do podróżowania. Większość osób z wyższym i średnim wykształceniem deklaruje chęć wyjazdu, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym większość wyjeżdżać nie zamierza. Również wśród osób z wykształceniem zawodowym niechęć do wyjazdów przeważa nad chęcią podróżowania. Nie dziwi więc fakt, że przy większości uniwersytetów trzeciego wieku można znaleźć sekcję turystyczną, która z pomocą biura lub samodzielnie organizuje turystyczne atrakcje dla swoich słuchaczy.

Drugim ważnym czynnikiem jest wielkość miejscowości, w której senior mieszka. Im jest ona większa, tym większy odsetek planujących wyjazd. Z reguły, plany wyjazdowe ma większość mieszkańców miast, podczas gdy blisko dwie piąte (37%) mieszkańców wsi nie zamierza w taki sposób odpoczywać.

Zobacz również: Odkryj oazę nad Bałtykiem: Mielno Holiday Apartments idealny hotel dla seniorów!

Seniorzy chcą odpocząć

Jakie motywacje kierują dzisiaj seniorami wybierającymi się w bliższą lub dalszą podróż? Dane z badań różnych autorów mówią o ciekawości świata, stąd wycieczki objazdowe są skutecznie kierowane do dojrzałego i starszego turysty. Ale równie wiele źródeł wskazuje na odpoczynek jako główny powód i motywator podróży. Seniorzy są zmęczeni, mimo że może się wydawać, iż na emeryturze nie mają już tylu obowiązków jak wcześniej. Potrzeba odpoczynku intuicyjnie wydaje mi się bardziej trafiona. Życie z wiekiem wcale nie staje się łatwiejsze, wręcz przeciwnie. Ponadto układ nerwowy z każdym, nawet najmniejszym, stresem i kolejną wiosną radzi sobie coraz gorzej – również się starzeje. Seniorom także należą się wakacje, jeżeli ktoś miał co do tego wątpliwości.

Zobacz również: Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]

Terminy senioralnych podróży

Przyglądając się terminom wyjazdów, wciąż dominują lipiec i sierpień, co potwierdza tezę, że seniorzy jadą odpocząć. Jednak wiosenne i jesienne terminy odnotowują największe wzrosty, co jest zasługą niższych cen, przyjaznych temperatur i grupowych wyjazdów organizowanych przez kluby czy uniwersytety trzeciego wieku. Środek zimy – największe chłody i śliskie drogi w styczniowe i lutowe dni – nie sprzyja wyjazdom senioralnym. Słusznie, złamanie w tym wieku to już nie przelewki.

Zobacz również: Strój kąpielowy dla dojrzałej kobiety [10 kostiumów kąpielowych dla sylwetki po 60.]

Rezygnacja z wyjazdów: motywacje seniorów

Korzystanie z wypoczynku najsilniej koreluje z budżetem i stanem zdrowia seniora oraz jego gospodarstwa domowego. Zasobność portfela (27%) plasuje się na pierwszym miejscu, a wiek i stan zdrowia (19%) na drugim miejscu jako najważniejsze powody rezygnacji z wyjazdów zarówno wśród seniorów, jak i ogółu Polaków. Tylko w czasie pandemii czynnik ekonomiczny stracił nieco na znaczeniu.

Największą zmianą w rankingu powodów rezygnacji jest wzrost wskazań wieku lub stanu zdrowia jako przeszkody w planowaniu podróży. Koreluje to z faktem, że społeczeństwo starzeje się i rośnie liczba najstarszych seniorów.

Tyle mówią nam statystyki i dane. A jak Ty podróżujesz, droga Czytelniczko, drogi Czytelniku?

Zobacz również: „Gazeta Senior” czerwiec 2024 [06/2024]. W numerze DODATEK TURYSTYKA: oferty na senioralną kieszeń

Turystyka senioralna: infografika

Źródła: Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, 2020, 46(2), 107–118, Tourism activity of Polish seniors Agata Balińska, Monika Wojcieszak-Zbierska; CBOS Komunikat z badań „Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023”


Jeżeli interesują Cię informacje na temat wyjazdów dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Sanatorium prywatne 2024 – ceny, warunki pobytu, zabiegi, lokalizacje [WYSZUKIWARKA]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds