Twoje codzienne źródło wapnia
Wapń to niezwykle ważny składnik odżywczy. Buduje on nie tylko nasze kości, ale wspiera także pracę układu nerwowego, hormonalnego i krwionośnego. O odpowiednią ilość wapnia w diecie powinni dbać w szczególności seniorzy, u których znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Na szczęście pierwiastek ten jest dostępny w wielu produktach, łatwo więc go wkomponować w codzienną dietę. Najważniejsze, aby krok po kroku wdrażać w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe i z większą świadomością kłaść wybrane produkty na swój talerz.
Spis Treści
Zapotrzebowanie na wapń
Zapotrzebowanie na wapń zmienia się w zależności od wieku. Uznaje się, że osoba dorosła potrzebuje około 1000-1300 mg tego pierwiastka dziennie. Są jednak okresy w życiu, kiedy ilość wapnia w diecie powinna być większa. Jako przykład można wymienić okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciążę i karmienie piersią, czy leczenie po złamaniach kości i rehabilitację. Bardzo ważne jest, aby o wapń w codziennych posiłkach dbały również osoby starsze, które z racji wieku bardziej narażone są na występowanie osteoporozy. Produkty bogate wapń powinny nam towarzyszyć każdego dnia.
Produkty bogate w wapń
Na szczęście istnieje wiele produktów bogatych w wapń, łatwo więc spośród nich wybrać coś dla siebie – można jeść zarówno smacznie, jak i zdrowo. Na czele listy jest nabiał. Warto na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu jogurty, kefiry, maślanki czy śmietanę. Źródłem wapnia są także ryby zjadane z ośćmi, przede wszystkim sardynki oraz śledzie. Potrzebny pierwiastek znaleźć można też w warzywach, m.in. fasoli, brokułach, kapuście, pietruszce czy jarmużu. Na co dzień warto sięgać również po sok pomarańczowy, orzechy, otręby, migdały, nasiona słonecznika, mak, pistacje, len czy suszone figi, morele i rodzynki. Źródła wapnia to również sezam, soja i soczewica. Poszczególne produkty mają różną zawartość wapnia, co warto mieć na uwadze, komponując swój posiłek. Bardziej szczegółowe informacje o produktach bogatych w wapń można znaleźć na: https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/.
Tych produktów lepiej unikać
Niestety, są też produkty, które mogą utrudniać wchłanianie wapnia – należy więc je ograniczyć lub po prostu o nich zapomnieć. Z pewnością trzeba uważać na sól. Nie powinno jej się spożywać więcej niż 6g dziennie. Poza tym szkodliwe w nadmiarze są alkohol oraz kawa. Powodują one szybsze wydalanie wapnia wraz z moczem. Należy uważać również na napoje gazowane. Wiele z nich zawiera kwas fosforowy, który również wypłukuje wapń. Najlepiej w zupełności zrezygnować z palenia papierosów, które negatywnie wpływają na wchłanianie tego pierwiastka przez organizm.
Suplementacja wapniem
Choć źródła wapnia są różnorodne, wielu osobom z trudem przychodzi zbilansowanie swojej diety. Często wymaga to metody małych kroczków. W takich przypadkach warto rozważyć suplementację wapniem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zawsze dostarczamy organizmowi dokładnie taką ilość wapnia, jakiej potrzebuje. Aby sięgnąć po skuteczny suplement, wcale nie potrzeba recepty od lekarza. Wystarczy poprosić w aptece o Calperos, który posiada status leku. Zawiera on węgiel w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. To dlatego Calperos jest szeroko stosowany w profilaktyce osteoporozy. Często jest także zalecany przez lekarzy jako leczenie uzupełniające w przebiegu osteoporozy. Więcej szczegółów o produkcie można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/.
Jak widać, istnieje wiele źródeł wapnia. Warto więc z większą świadomością komponować codzienne posiłki. Alternatywą jest suplementacja, dzięki której nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość tego pierwiastka. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku występujących już niedoborów wapnia. Dbając o swój jadłospis, warto także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, dzięki której wzmacniamy nasz układ kostny. Zdrowy styl życia sprawia, że dłużej cieszymy się mocnymi kośćmi i dobrym samopoczuciem.
Artykuł partnerski