W mojej aplikacji bankowej
Coraz więcej informacji pojawia się w aplikacji bankowej. Najwyższy czas opracować sobie instrukcję, tyle tam wiadomości.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Instrukcji zwykle nie czytamy
Nie będziemy tutaj reklamowali konkretnego banku, a zachęcamy jedynie do uczenia się i nabrania przyzwyczajeń. Najważniejszym powinno być, CZYTAJ EKRAN. I czytaj wszystko na ekranie ze zrozumieniem. Każda kropka, każdy znaczek po coś został wstawiony i do czegoś służy. Zatem jeśli jesteś w stanie jeszcze kojarzyć i nie dopadła cię demencja, to przeczytaj i spróbuj się zaadoptować do nowych warunków. Umiejętność adaptacji do zmieniających się okoliczności świadczy o twojej inteligencji. O własny umysł, tak jak o ciało, należy dbać. Zatem przystępujemy do ćwiczeń dla umysłu.
Przepaść intelektualna
Pomiędzy użytkownikiem a programistami istnieje przepaść. Programiści oczywiście wolą język maszynowy. Użytkownicy przyzwyczajeni są do obrazków. Też możesz w ramach rozrywek umysłowych sprawdzić, czy jesteś w stanie nauczyć się nowego języka, języka zrozumiałego dla komputerów. Przypomniała mi się anegdota z czasów kiedy podróże po świecie dla Polaków były utrudnione. Ogrodnik, polski hodowca storczyków postanowił zwiedzić świat i zwiał z Batorego na pierwszym postoju. Z marną znajomością języka, ale sporymi umiejętnościami w rozmnażaniu storczyków znalazł pracę bez problemu. Po pół roku zaczął się usamodzielniać i zarabiać pierwsze większe pieniądze. Nauczył się języka angielskiego.
Programiści w swoim hermetycznym świecie czytają kody maszynowe i porozumiewają się z urządzeniami bez problemu. Większość zwykłych zjadaczy chleba jest nauczona literek i cyferek. Kiedyś było pismo klinowe i też ludzie potrafili zapisywać przeróżne informacje, najczęściej finansowe. W tym względzie nie posunęliśmy się do przodu.
Aplikacje bankowe to tak właściwie zapisywanie informacji o pieniądzach i o ich ochronie. Może łatwiej było czytać gliniane tabliczki z pismem klinowym, ale na pewno nie było tam aż tylu informacji. Ach te dygresje.
Do dzieła
Włączamy telefon, włączamy Wi-Fi i suwając palcem, włączamy aplikację bankową. Nie wmówicie mi, że cały czas macie włączone Wi-Fi. Jak wychodzimy z pokoju, to wyłączamy światło. Wystarczy, że cały czas namierzają twój telefon przekaźniki telefonii komórkowej. Nie musisz zużywać energii na łączenie się ze wszystkimi autobusami i nieznajomymi routerami.
Po włączeniu aplikacji bankowej, zanim jeszcze wpiszesz pin dostępu do aplikacji, przeczytasz sporo informacji. W moim banku wystarczy dotknąć przycisku „więcej”.
To są informacje i instrukcje. Wszystko intuicyjne, uważają programiści. Są informacje o bezpieczeństwie i o przerwach serwisowych. Poczytaj i nie zachowuj się jak małe dziecko, które chce, żeby zabawka natychmiast latała w powietrzu bez ćwiczenia jak posługiwać się pilotem. To nie fajerwerki, gdzie wystarczy podpalić lont i uciekać. To aplikacja do twoich pieniędzy. Zatem czytaj ze zrozumieniem. Trochę zajęło, prawda? Czy było warto? Oczywiście, żeby jeszcze udało się te informacje zawarte w aplikacji bankowej zapamiętać!
Teraz, jak masz jeszcze chwile, to wpisujemy PIN. I sprawdzamy historię. Tak to u mnie się nazywa. Czy przypadkiem nie ubyło lub przybyło pieniędzy na koncie? Każda nieznana transakcja jest podejrzana. Płacisz telefonem i kartą, to pamiętasz ilość operacji wykonanych w danym dniu. Po tygodniu już masz wątpliwości. To nawyk sprawdzać stan konta w aplikacji. Grosze też mają się zgadzać, nie tylko złotówki. Każda niezgodność z paragonami to sygnał ostrzegawczy i wtedy idziemy do banku po poradę.
Blokada konta w aplikacji bankowej
Gdy zobaczysz, że na koncie dzieje się coś dziwnego możesz je zablokować. Najprościej zablokować konto wpisując błędnie PIN kilka razy. Odblokujesz sobie osobiście w banku. Jeśli już opanujesz sposoby blokowania aplikacji bankowej, to odkryjesz, że możesz sobie zablokować sam na określony czas. I oczywiście sam możesz odblokować. Te funkcje zależą od banku. Pamiętasz numer telefonu do twojego banku na wypadek gdyby trzeba było telefonicznie wykonać operacje na koncie? Nie? To szkoda, że nie dbasz o swoje finanse.
Złodzieje i przestępcy
Niewiele jest osób, którym niczego nie skradziono. Po kradzieży przez lata stosujemy różne zabezpieczenia, by nie tracić więcej swojego dobra. Jednak nikt nie uczy starszych i mniej zaradnych jak się chronić przed tymi cybernetycznymi przestępcami. Kiedy obcy przechodził przez wieś, to psy szczekały, a starzyki na ławce ostrzegały. W tym świecie komputerów takich prostych zabezpieczeń nie ma. Teraz to my musimy sprostać tym wysokim wymaganiom i zmierzyć się intelektualnie z młodymi sprawnymi umysłami z całego świata. Wypracowanie nawyków jak bezpiecznie posługiwać się aplikacjami bankowymi wymaga ćwiczeń i czasu. Jeśli nie chcesz uczyć się lub nie potrafisz, to pozostań przy papierowej gotówce. Tak postępują starsi wiekiem w Niemczech. Pragmatycznie.
Nowe telewizory i agd
Coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w połączenie z Internetem. Inteligentna lodówka, inteligentny odkurzacz czy telewizor. Te urządzenia są na ogół słabiej chronione programami i hasłami od komputera czy smartfona. Zatem zagrożenie atakiem może nastąpić z każdego urządzenia. Tak zostały uszkodzone wirówki w ośrodku jądrowym w Iranie przez amerykańskich hakerów. Tutaj przeczytasz jak zabezpieczyć telewizor.
Jedynym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest zdobywanie nowych umiejętności i stałe dokształcanie oraz aktualizacja zainstalowanych programów antywirusowych. Pamiętaj, że ten cyfrowy świat pędzi z taką szybkością, że nie wszyscy młodzi nadążają za nowinkami. A co dopiero seniorzy. Czytaj i przeglądaj zmiany w aplikacji bankowej, by chronić swoje pieniądze.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024