Washington Black POWIEŚĆ. Jedna z ulubionych książek Baracka Obamy
„Żywy obraz niewolnictwa, równie wstrząsający jak ten przedstawiony w Kolei podziemnej Colsona Whiteheada, przeobraża się w powieść przygodową i opis wędrówki bez granic, od którego nie możesz się oderwać.” – The Guardian. Finalistka Nagrody Bookera, jedna z ulubionych książek Baracka Obamy.
Eduygan stworzyła wspaniałą powieść przygodową, z fantazją i wrażliwością opisując losy swojego młodego, aspirującego do lepszego życia bohatera. 11-letni Wash – George Washington Black – niewolnik z plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie jest przerażony, gdy zostaje wybrany na służącego przez brata swojego pana, lecz później ze zdziwieniem przekonuje się, że Christopher Wilde to miłośnik przyrody, badacz, wynalazca i abolicjonista. Z czasem – mimo przepaści, która ich dzieli – obaj zaczynają dostrzegać w sobie człowieczeństwo.
Gdy ktoś nieoczekiwanie ginie i za głowę Washa zostaje wyznaczona nagroda, obaj muszą wszystko rzucić i salwować się ucieczką. Powieść, której akcja rozgrywa się na obszarze ciągnącym się od Karaibów po mroźną Arktykę i od Londynu po Maroko, opowiada o odnajdywaniu siebie i zdradzie, o miłości i przebaczeniu oraz o życiu, które runęło i na nowo się odrodziło.
Spis Treści
Recenzje „Washington Black”
„Wybitna powieść. (…) Washington Black kryje bezmiar uczuć.” Entertainment Weekly
„Inspirująca opowieść o wolności i odkrywaniu samego siebie.” Time
„Błyskotliwa. Pełna prawd i zdumiewających zjawisk.” San Francisco Chronicle
Esi Edugyan autorka „Washington Black”
Mało brakowało by nigdy nie odniosła sukcesu. Pierwsze wydawnictwo, z którym podpisała umowę, zbankrutowało. Sama myślała o zostaniu tancerką. Dziś jest jedną z najlepszych współczesnych autorek. Dwukrotnie zdobyła prestiżową kanadyjską nagrodę literacką – Giller Prize, jest finalistką Nagrody Bookera. Jej najnowsza, już nagradzana powieść Washington Black ukaże się w Polsce (w tłumaczeniu Bogdana Maliborskiego) 12 sierpnia. Autorka będzie gościem Literackiego Sopotu. Kanadyjska pisarka urodzona w 1978 rok. Rodzice pochodzą z Ghany. Jej debiutancka, wydana w 2004 roku powieść The Second Life of Samuel Tyne dotarła do finałowego etapu Hurston-Wright Legacy Award. Kolejna – Half-Blood Blues – zdobyła nominację, m.in., do Man Booker Prize oraz została laureatką nagrody Giller Prize. Trzecia książka, Washington Black, została opublikowana we wrześniu 2018 roku, ponownie zdobywając Giller Prize.
Esi Edugyan jest żoną pisarza i poety Stevena Price’a. Mają dwoje dzieci.
Fragment „Washington Black”
– Jak to jest, Kit? Być wolnym?
Usłyszałem, jak przesuwa się na piasku. Przygarnęła mnie do siebie tak blisko, że czułem w uchu jej gorący oddech.
– Och, dziecko, nie ma niczego takiego na całym świecie. Kiedy jesteś wolny, możesz robić, co zechcesz.
– Chodzić tam, gdzie chcesz?
– Chodzić, gdzie chcesz. Wstawać, kiedy chcesz. Kiedy jesteś wolny, jak ktoś cię o coś pyta, nie musisz odpowiadać – szeptała. – Nie musisz kończyć pracy, jeśli ci się nie chce. Zwyczajnie ją zostawiasz.
Zadziwiony przymknąłem ciężkie powieki.
– Serio?
Pocałowała mnie tuż za uchem.
– Mhm. Rzucasz łopatę i idziesz.
(…)
I wtedy zdarzyło się to.
– Co, sir? – spytałem niepewnie.
– To, co zawsze! Kobieta.
– One się zdarzają?
– Jeśli masz szczęście, nieustannie.
Nie zrozumiałem go ani na jotę.
– To straszne, sir – szepnąłem, wciąż zbyt zalękniony, by dzielić się opiniami z białym.
Spojrzał na mnie ostro.
– Czyżby? Cóż, widocznie źle to opisałem.
Więcej ciekawych propozycji książkowych:
Prawdziwe kolory to skłaniająca do refleksji, poruszająca powieść Kristin Hannah
KULT Łukasz Orbitowski. Książka roku 2019! FRAGMENT powieści
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024