Wrocław w trosce o najstarszych mieszkańców miasta

Wrocław w trosce o najstarszych mieszkańców miasta

Wrocławskie Centrum Seniora od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed zachorowaniem wywołanym koronawirusem, pamiętając przede wszystkim o osobach samotnych. 

Pracownicy Wrocławskiego Centrum Seniora dzwonią do osób w wieku 90+, które zostały zgłoszone do projektu Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora oraz do kombatantów 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej z zapytaniem o samopoczucie, stan zdrowia, czy potrzebują pomocy np. w postaci zakupu artykułów spożywczych, leków, czy mają stałą opiekę. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów odwołane zostały wszystkie zaplanowane na marzec wydarzenia organizowane w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora i Przestrzeni Trzeciego Wieku. Zamknięty został również Punkt Informacyjny WCS, przy pl. Dominikańskim 6, w którym wydawane są Wrocławskie Karty Seniora oraz Punkt Informacyjny Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności 1/3/5 – do odwołania.

Specjalny Telefon Seniora przez 7 dni w tygodniu

Uruchomiony został Telefon Seniora: 888 999 335 czynny 7 dni w tygodniu w godz. 9.00-18.00. Działa także znany wrocławskim seniorom numer 71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Telefonicznie udzielane są bieżące informacje dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zaleceń Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Prezydenta Wrocławia.

Sąsiedzka Pomoc

Wrocławskie Centrum Seniora przypomina, żeby zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, unikać zgromadzeń i zostać w domu. Skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Pamiętajmy także o zachowaniu wzmożonych zasad higieny: częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – ich dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu. Dokładną instrukcję znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego KLIKNIJ TUTAJ. Poprzez Sąsiedzką Pomoc WCS apeluje o zaoferowanie niezbędnego wsparcia, np. w zrobieniu zakupów czy dostarczeniu leków, w ten sposób unikniemy narażania osób starszych na ewentualne zachorowanie. Na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl oraz na profilu FB: WCS i PTW zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy i wspierania zwłaszcza osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

Zakupy przez Internet

Na www.seniorzy.wroclaw.pl znajdą Państwo również materiały poradnikowe i zalecenia ekspertów w zakresie utrzymania organizmu w dobrej kondycji i zdrowego odżywiania się. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów WCS przygotowało także przykładową listę sklepów internetowych oraz firm dowożących produkty i jedzenie do domów na terenie Wrocławia. Sklepy internetowe z produktami spożywczymi to m.in. leclerc24.pl, tesco.pl, swiezenatalerze.pl, marketbio.pl, sklep internetowy z artykułami medycznymi i higienicznymi: sklepikseniora.pl, jedzenie na dowóz: margaretwroclaw.pl,  pyszne.pl, ubereats.com/pl-PL/wroclaw, zakupy:  itaxi.pl/uslugi/zakupy-z-dostawa-do-domu-taxi.

Przesunięcie wyjazdu do sanatorium

NFZ informuje, że od 14 marca do odwołania, uzdrowiska zawieszają czasowo swoją działalność. Jeżeli posiadają Państwo potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14.03.2020 r., będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. Należy złożyć wniosek do NFZ o przesunięcie terminu, dołączając skierowanie do sanatorium i zostawiając sobie kopię wysłanych dokumentów. Dokumenty wysyłamy listem poleconym na adres: Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Joannitów 6, 50-525 Wrocław. W razie wątpliwości można zadzwonić na telefoniczną informację pacjenta: 800 190 590.

Zdrowie seniorów w domu i poza nim

Jak zadbać o swoje zdrowie? Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na korona wirusa? Jak się przed nim ustrzec? Te pytania w ostatnim czasie z pewnością zadał sobie każdy z nas. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, aby ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i pozostać w domu. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i najbliższych.

Zadzwoń, zanim pójdziesz do lekarza

Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie warto pamiętać o skorzystaniu z teleporad, czyli zdalnej konsultacji telefonicznej pacjenta ze swoim lekarzem. Dzięki telewizycie ograniczone zostanie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, co zapewnia większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. –Warto pamiętać, w przypadku osób starszych i szczególnie teraz, że jak nie trzeba wychodzić z domu, to faktycznie nie wychodźmy. Poprośmy wnuki, znajomych o podstawowe zakupy. Chcąc skonsultować się z lekarzem, można to zrobić przez telefon, więc nie ma potrzeby poruszania się po placówkach medycznych –mówiła w audycji Radiowy Klub Seniora w Radiu Rodzina rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska. –Teleporady są popularne, jest to nowa jakość naszego życia– dodaje lekarz rodzinny dr Leszek Pałka. Konsultacje telefoniczne oferują placówki podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Na stronie www.nfz.gov.pl znajdziemy informacje, które placówki udzielają teleporad. NFZ uruchomił Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 190 590, gdzie przez całą dobę można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. –Gdy nie wiemy, od czego zacząć, nie wiemy, co zrobić, zadzwońmy na bezpłatną infolinię – podkreśla Joanna Mierzwińska. Infolinię obsługuje ok. 70 konsultantów, czas oczekiwania zależy od liczby osób, które chcą skorzystać z porady. Jeśli nie chcemy czekać na zgłoszenie, możemy wybrać odpowiednią opcję i oczekiwać na telefon zwrotny.

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna

Stosowanie zrównoważonej diety, unikanie wysoko przetworzonej żywności, codzienne jedzenie minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz nawadnianie organizmu ok. 2 litrami płynów, najlepiej wody to sposób na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Nasze życie zależy od tego, jak się odżywiamy i jak mocno jesteśmy aktywni fizycznie – podpowiada dr Leszek Pałka. Zwraca również uwagę, jak ważna jest dla seniorów aktywność fizyczna: – Wysiłek powinien być 5 razy w tygodniu po 30 min. My, lekarze rodzinni mówimy o tym wszystkim naszym starszym pacjentom. Doktor Leszek Pałka zaleca seniorom ruch, ponieważ bez ćwiczeń, po 2-3 tygodniach, rozruszanie się będzie bardzo trudne.

Audycję, wyemitowaną 16. marca, pod red. Adrianny Sierocińskiej, można odsłuchać na stronie internetowej Radia Rodzina w zakładce audycje Radiowy Klub Seniora KLIKNIJ TUTAJ.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny, apelują, żeby seniorzy zostali w domu. Pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej – szczególnie dla osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.” Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach. Więcej na ten temat w artykule: Seniorze, ćwicz w domu, to proste. Pomoże Ci program AKTYWNY SENIOR W DOMU.

Seniorze, ćwicz w domu, to proste! Pomoże Ci program AKTYWNY SENIOR W DOMU

Sprawdź również:

Jak chronić seniora przed zakażeniem koronawirusami

Przywileje dla seniorów w sklepach Biedronka na czas pandemii

Seniorze, zmień termin, nie odwołuj podróży! Jak możemy uratować turystykę przed koronawirusem

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds