WROMIK, wrocławski poradnik dla niepełnosprawnych
WROMIK – Wrocławski Informator Możliwości i Korzyści dla osób niepełnosprawnych przebywającymi we Wrocławiu.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Gdzie zdobyć WROMIK?
Właśnie został zaprezentowany na konferencji prasowej nowy WROMIK. Wydawnictwo jest bezpłatne i możecie je pozyskać z równych źródeł. Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że posługujesz się Internetem. Zatem najwygodniej i z korzyścią dla środowiska, kiedy pobierzesz sobie plik PDF na swój komputer, tablet lub telefon. Natomiast jeśli masz w swoim otoczeniu osoby, którym brak umiejętności posługiwania się nowymi środkami przekazu to musisz wiedzieć, że wydawnictwo jest dostępne także w wersji drukowanej.
Druga edycja
Osoby z różnymi dysfunkcjami słuchu, wzroku poruszające się na wózkach, by uczestniczyć w życiu miasta, muszą wiedzieć, czy podołają otaczającym je barierom. Nawet wtedy, gdy posiadają pełnię władz umysłowych i świetnie kojarzą, może się zdarzyć, że nie wejdą do tramwaju czy na pocztę. O barierach dla osób niepełnosprawnych mówi się w Polsce od dziesiątków lat. Wprowadza się sporo zmian szczególnie od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Specjalne fundusze unijne są przeznaczone na znoszenie barier i umożliwianie pełnej aktywności.
Przygotowano dwie wersje WROMIK-a
Pierwsza napisana jak każdy przewodnik i informator. Zdania długie, zawierające sporo informacji. To wersja dla osób z upośledzeniami narządów ruchu. Druga wersja WROMIK-a jest przygotowana w języku łatwym (ETR). Większy rozmiar czcionki, zdania krótsze i możliwie proste w treści. Dla osób używających języka migowego ta wersja jest zdecydowanie bardziej przystępna.
Udogodnienia
Osoby z upośledzonymi funkcjami słuchu korzystają z aparatów słuchowych na zasadzie mikrofonu. A mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią wykorzystać do wzmocnienia dźwięku technologię pętli indukcyjnej. Wtedy informacje głosowe na lotniskach i dworcach docierają bez szumu ulicznego i pogłosu. Takie pętle indukcyjne są instalowane w wielu miejscach publicznych. Osoby z aparatami słuchowymi muszą widzieć gdzie je znajdą. To przykład informacji zawartej we WROMIK-u.
Wrocławski MOPS i fundacje
Ponad 20 tysięcy osób z różnymi niepełno sprawnościami korzysta z opieki MOPS-u we Wrocławiu. Sami przyznacie, że dla takiej grupy osób warto przygotować kompendium wiedzy, które fundacje i instytucje mogą pomóc w codziennych jak i niecodziennych potrzebach. Zajrzyjcie na stronę tutaj i przekonajcie się czym jest WROMIK.
Nie tylko MOPS wspomaga potrzebujących. We Wrocławiu znajduje się prawie 70 innych instytucji i fundacji, które pomagają potrzebującym.
A może dojdziecie do wniosku, że pomaganie jest świetnym sposobem na jesienną nudę? Może to będzie nowa pasja na emeryturze?
Ławeczka Mieszkańca MAPA nowych ławek we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie przysiądziesz już na jesieni
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024