Wypadanie włosów jesienią i zimą. Zacznij od skutecznej pielęgnacji

Wypadanie włosów jesienią i zimą. Zacznij od skutecznej pielęgnacji

Z wypadaniem włosów jesienią miał do czynienia niemal każdy z nas. Ich ubytek na poziomie 50-100 włosów dziennie to norma fizjologiczna, jednak większa liczba zazwyczaj zaczyna budzić niepokój. Jakie procesy towarzyszą jesiennej utracie włosów i jaką pielęgnację powinniśmy zastosować jeśli problem wyraźnie nasila się? Sprawdź nasze porady dla mocnych i zdrowych włosów.

Dlaczego włosy jesienią wypadają?

Jesień to okres przejściowy pomiędzy latem a zimą, który ma niebagatelny wpływ na nasz organizm. Przesuszona słońcem skóra głowy, pozbawiona odpowiedniego odżywienia, która dodatkowo poddawana jest działaniu klimatyzacji, może odmówić posłuszeństwa, czego skutkiem jest utrata włosów. Jeśli jest to proces chwilowy, kilkutygodniowy, możemy zaliczyć go do naturalnych. Jeśli jednak stan taki utrzymuje się 2-3 miesiące i nie mija, warto udać się po poradę do lekarza.

Jednym z czynników, przez który włosy jesienią wypadają, są infekcje, które wielokrotnie dotykają nas w słotne dni z obniżoną temperaturą. Jesienią również mamy mniejszy dostęp do owoców i warzyw prosto z ogrodu i nierzadko przestajemy dbać o zbilansowaną dietę wracając do pracy zawodowej po urlopie.

Warto pamiętać też, że jesienią nasze hormony wyciszają się, a wiele włosów kończy swój cykl życiowy, co jest zjawiskiem normalnym. Jeśli włosy nie wychodzą z głowy garściami i nie mamy problemów zdrowotnych, najprawdopodobniej proces małej utraty włosów ustabilizuje się po przesileniu jesiennym. Zapominanie jednak o dostarczaniu do organizmu cennych dla zdrowa składników odżywczych, brak prawidłowej ochrony włosów podczas letniego plażowania czy bagatelizowanie pielęgnacji skóry głowy niemalże wymusza ubogacenie diety i dobór odpowiednich kosmetyków, jeśli chcemy by nasze włosy wyglądały na zdrowe i silne.

Dobre nawyki w przypadku wypadających włosów

Osoby, które dostrzegają nasilony problem nadmiernego wypadania jesienią, powinny w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie. Dobrą praktyką będzie zrezygnowanie z tłustych, wysokoprzetworzonych potraw na rzecz umieszczenia w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych w oliwie z oliwek, nasionach czy białku rybnym. Nie bez znaczenie będą również warzywa i owoce jako źródło witamin i mikroelementów. Jeśli nasze włosy znacząco się przerzedziły, wprowadźmy do codziennych nawyków regularne picie naparów ze skrzypu polnego, pokrzywy lub ugotowanego siemienia lnianego.

Specjalistyczna pielęgnacja włosów

Kondycję wypadających kosmków poprawi również ograniczenie do minimum suszenia włosów suszarką, jak i traktowania ich urządzeniami do prostowania i kręcenia. Z pomocą przychodzi tutaj także specjalistyczna pielęgnacja kosmetykami anti hair loss, które koncentrują się na odżywieniu cebulek, powstrzymywaniu wypadania oraz przyspieszeniu procesu ponownego wzrostu włosów.

Celem preparatów na nadmierne wypadanie włosów (np. Dermena Hair Care) jest w pierwszej kolejności zapewnienie mieszkom włosowym takiego działania, które maksymalnie pobudzi ich aktywność życiową oraz zmniejszy stan zapalny skóry głowy. W trakcie wybierania produktów wzmacniających włosy, warto zwracać uwagę na składniki aktywne, zawarte w preparatach. W przypadku linii Dermena Hair Care jest to molekuła Regen7, której mechanizm działania poznali i opatentowali w latach XX naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ta substancja czynna witaminowego pochodzenia, jako jeden z podstawowych metabolitów witaminy PP (B3) obecny m.in. w algach Wakame, odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych, co hamuje utratę włosów. Regularne stosowanie serii preparatów ze składnikami aktywnymi działa wzmacniająco i regenerująco na skórę głowy, chroni ją przed podrażnieniami, a włosy stają się gęstsze i mocniejsze.

Zaplanuj swoją kurację przeciw wypadaniu włosów

Specjalistyczną pielęgnację w domu warto zacząć od szamponów przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów (np. szampon Dermena). Dokładne oczyszczanie ograniczy m.in. współistniejące przetłuszczanie się włosów, co graniczy występowanie łojotoku skórnego, jeśli zmagamy się z takim problemem. Pielęgnacja uzupełniona o specjalne odżywki (np. odżywka Dermena), umożliwi lepsze rozczesywanie włosów, odbuduje ich strukturę keratynową, a przede wszystkim nie obciąży ich. Osoby z łupieżem lub włosami zniszczonymi farbowanie mogą znaleźć również produkty specjalnie sprofilowane pod te problemy.

W liniach preparatów do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających sprawdzają się również produkty w postaci wcierek. Takie preparaty stosuje się np. codziennie rano i wieczorem, przez okres kilku miesięcy, wcierając specjalne kompozycje zawarte w ampułkach w skórę głowy. Dla lepszego wchłaniania kosmetyku, podczas takiej pielęgnacji możemy wykonać delikatny masaż, który pobudzi mikrokrążenie w skórze i ułatwi wchłaniania substancji aktywnych.

Dodatkowym wsparciem naszego organizmu będą również suplementy diety (np. Dermena Complex), zawierające cynk, biotynę, ekstrakty ze skrzypu, witaminy z grupy B, niacynę czy selen. Uzupełnią one nasza dietę w substancje odżywcze odpowiedzialne za prawidłowy stan włosów, a także wpłyną pozytywnie na stan paznokci oraz wygląd skóry.

Dermena Hair Care – Kosmetyki na osłabione, nadmiernie wypadające włosy

Kiedy do lekarza?

Kiedy kondycja naszych włosów niepokoi nas szczególnie, warto udać się po poradę do trychologa, który bada skórę głowy szczególnie w przypadku problemów z wypadaniem właosów, łysieniem, łojotokiem i łupieżem. Lekarz ten na pewno zaleci wykonanie takich badań jak trichogram, które polega na pobraniu 50-100 włosów oraz obserwacji ich łodyg i cebulek po mikroskopem, a także trichoskopię – komputerowe badanie włosów, na podstawie której można zdiagnozować przyczynę wypadania włosów oraz zaproponować odpowiednie leczenie.

Niezbędne będzie wykonanie również badań laboratoryjnych z krwi pacjenta, tj. OB., CRP, podstawowa morfologia, badanie poziomu witamin B i D3, mikroelementów – miedzi, cynku i żelaza, a także ferrytyny – białka, które stanowi magazyn dla żelaza i pozwala na ustalenie, czy w organizmie występują choroby wątroby lub toczą się stany zapalne.

Artykuł partnerski

Przeczytaj także:

Suche włosy? Dowiedz się, jak dbać o włosy latem w kilku prostych krokach

Wypadanie włosów u seniorów. Jak wspomóc dbanie o włosy osób starszych?

Dlaczego warto stosować aparaty słuchowe?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds