Wyrównanie z ZUS dla opozycjonistów. Komu się należy? Wniosek do pobrania
Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą wnioskować o świadczenie wyrównawcze z ZUS.
- Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, która pobiera emeryturę, rentę
- Wnioskujący musi mieć status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych
- Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA – do pobrania poniżej) można złożyć w każdej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty
- Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, która pobiera emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2400 zł. – Oraz co najważniejsze – wnioskujący ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka wyjaśnia, że to świadczenie przysługuje od 15 października 2020 r., tj. od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących świadczenia wyrównawczego i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie.
Spis Treści
Jak otrzymać wyrównanie?
Aby otrzymać wyrównanie trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Osoba uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.
Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA) można złożyć w każdej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Decyzję w sprawie świadczenia wyda placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. Gdy ZUS ustala, czy kwota pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych jest niższa niż 2400 zł, to bierze pod uwagę miesięczną kwotę brutto pobieranej emerytury lub renty (sumę tych świadczeń) oraz kwotę zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie uwzględnia natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami.
Wniosek o świadczenie wyrównawcze ER SWA do pobrania TUTAJ
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Chcesz złożyć wniosek o emeryturę lub jej przeliczenie? Nie musisz się śpieszyć w czasie pandemii!
Akty z Urzędu Stanu Cywilnego dostępne online i inne ułatwienia w czasie pandemii.
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024