Z pasją o edukacji seniorów. Poradnik dla edukatorów senioralnych.
Gerontolożka Ilona Zakowicz i psycholog Piotr Łącki połączyli siły! Efektem ich pasji do edukacji osób starszych jest praktyczny poradnik dla edukatorów, animatorów i liderów senioralnych. Finalizując pracę nad publikacją, zapraszają Czytelników naszej gazety do nadsyłania swoich przemyśleń i dobrych praktyk. My także przychylamy się do ich propozycji i zachęcamy do współpracy!
Spis Treści
Aktywnie mimo wieku
Ilonę i Piotra połączyło przekonanie, że przekleństwem w podeszłym wieku nie jest słabnięcie ciała, lecz marazm ducha. Te słowa pochodzą od francuskiego pisarza André Maurois’a i stały się ideą przewodnią przygotowanej przez nich publikacji.
Wszyscy zdają sobie sprawę, że bez treningu nie da się przebiec maratonu. – zauważa Piotr Łącki: – Ciągle jednak za mało mówi się o tym, że nasz mózg trzeba regularnie zmuszać do wysiłku, aby funkcjonował optymalnie. Z kolei w przypadku edukatorów niezwykle ważne jest ciągłe rozwijanie swojego warsztatu i kompetencji, by adekwatnie reagować na potrzeby uczestników zajęć.
Nowoczesna edukacja 60+
Autorzy zgodnie podkreślają, że zmiany, jakie zaszły w świecie w ciągu ostatnich 30 latach wymagają aktualizacji w podejściu do edukacji w wieku 60+, a zatem tej skierowanej do seniorów. Dlatego też w przygotowywanej publikacji Piotr Łącki i Ilona Zakowicz w przystępny sposób starają się pokazać możliwości wspierania procesu aktywnego starzenia się poprzez działania edukacyjne i aktywizacyjne. Wszystko po to, aby poprawić jakość życia na emeryturze, a także prowadzić aktywne, samodzielne i satysfakcjonujące życie.
Autorzy przeprowadzili setki godzin warsztatów, wykładów i szkoleń, wzięli pod lupę dziesiątki publikacji dotyczących edukacji osób starszych oraz wnioski z wielu rozmów z edukatorami 60+. Wszystko po to, aby wskazać skuteczne metody i techniki, za pomocą których edukatorzy senioralni będą mogli w przystępny, ciekawy i innowacyjny sposób przekazywać wiedzę, umiejętności i dobre praktyki.
Jak zauważa Ilona Zakowicz: – Uczenie się przez całe życie pozwala nam rozumieć szybko zmieniający się świat, nie uciekniemy przed nim. Jest także drogowskazem, który wyznacza nam kierunek w podróży. Warto w nią wyruszyć w każdym wieku!
Nic o nas, bez nas
Finalizując pracę nad poradnikiem, autorzy postanowili stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami. Publikacja w ostatnim rozdziale będzie zatem zawierała propozycje i rekomendacje dotyczące edukacji zaczerpnięte od samych zainteresowanych – seniorów!
Ilona Zakowicz: – Współpracując z seniorami staramy się czynić ich głos bardziej słyszalnym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi edukacji 60+. Będziemy wdzięczni za opisy dobrych praktyk oraz zwrócenie uwagi na tematy, które nie zostały do tej pory wystarczająco omówione w innych publikacjach albo po prostu są dla Państwa ważne.
Propozycje można przesyłać na adresy mailowe autorów: info@ilonazakowicz.pl, kontakt@psychologdlaseniora.pl. Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
- #AgeizmKrzywdzi! Powiedz NIE dyskryminacji i zawalcz o równe prawa seniorów - 14 stycznia, 2025
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024