Z tygodnia na tydzień jest drożej?
Też tak uważacie, że za każde kolejne zakupy płacicie więcej? Jest drożej?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Węglowy dodatek
Jak jest drożej na składzie węgla, to rząd daje dodatek. Jednak tylko tym, co mają piece. Co posiadacze pieca zrobią z tymi pieniędzmi, zależy tylko od ich pomysłowości. Jeśli w ewidencji budynków masz wpisane, że źródłem ogrzewania jest piec, to dostaniesz lub nie 3000 złotych. Ot tak, według widzimisię rządzących. Pamiętaj jednak, że te pieniądze i tak ktoś musiał wypracować. Rząd ma wprawdzie dostęp do banku i może z niego rozdawać pełnymi garściami, ale nadmiar pieniędzy na rynku to rosnąca inflacja. Może dlatego górnicy zatrudnieni w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostaną premie po 19 tysięcy złotych w związku z wysoką ceną węgla. Próbujecie to ogarnąć?
Ceny żywności
Teraz czekamy na dodatek, w związku z katastrofalnym wzrostem cen żywności. Pamiętacie, że podwyżka emerytur wyniosła w marcu 2022 roku tylko 7%? Zatem jeśli ceny żywności i usług w czerwcu 2022 były według Narodowego Banku Polskiego wyższe o 15,5% to emeryci są już w plecy o 15,5%. Ceny, które widzimy w sklepach, są jednak jeszcze wyższe. Jest drożej niż te 15,5%. Dlaczego? Przecież waloryzacja miała rekompensować wzrost cen, ale ten z roku 2021.
Dane o wzroście cen żywności w lipcu będziemy znali 16 sierpnia. Na ten dzień Narodowy Bank Polski zaplanował kolejną publikację. Też spodziewacie się, że będzie drożej?
Oszczędności
Zdecydowana większość emerytów odkłada sobie na czarną godzinę. Te kilka, czy kilkanaście tysięcy to efekt wyrzeczeń i oszczędzania. Te pieniądze trącą na wartości w zastraszającym tempie. Ceny samochodów wzrosły o jedną trzecią. Kupno nowego to spory problem. Nie śledzimy cen wózków inwalidzkich, ale ten sprzęt był zawsze drogi. W lipcu 2022 cena czterokołowego skutera elektrycznego to koszt miedzy 8 a 9 tysięcy złotych. Zatem hasło oszczędzanie przez kupowanie może być aktualne. Lokaty w najpopularniejszym wśród emerytów banku mają oprocentowanie 5,75% przy lokacie na 24 miesiące. Lepszy rydz niż nic?
Przeciętne wynagrodzenie
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w II kwartale 2022 o 13% wzrosło przeciętne wynagrodzenie w sferze przedsiębiorstw. W czerwcu wyniosło 6554,87 złotego brutto. Przypominamy emerytura wzrosła zaledwie o 7%. Nic dziwnego, że kiedy pracujący zarabiają więcej, to ceny rosną mocniej. W handlu obowiązuje jedna zasada — kupować towar tanio, a sprzedawać drożej. Zatem jak tylko pojawiają się na rynku nowe pieniądze, to można podnosić ceny. Jeśli półki uginają się od nadmiaru towaru, to sklepy robią promocje i wyprzedaże. Ceny materiałów budowlanych rosną, zatem im drożej, tym więcej z podatków do budżetu.
Policz, o ile drożej
Emeryci, którzy otrzymują niskie zasiłki, mają spory problem finansowy. Ich waloryzacja została już dawno zeżarta przez inflację. Najniższa emerytura w Polsce to 1218 złotych na rękę. Przeciętna emerytura jest prawie dwa razy wyższa. Istotne jest, że około 70% pobieranych emerytur mieści się właśnie w tym przedziale, do średniej emerytury. Gdy przeliczymy, o ile wzrosły ceny i ile wyniosła waloryzacja, to widzimy, że zdecydowana większość emerytów biednieje. Sam sobie możesz sprawdzić, o ile drożej jest w twoim przypadku. Zbieraj paragony z miesiąca.
Metoda na popularność
Rząd wymyślił, że będzie oszczędzał na emerytach. Jednocześnie będzie rozdawał pieniądze i wmawiał, że jest bardzo opiekuńczy dla tej potężnej grupy wyborców. Emerytów uprawnionych do głosowania w wyborach jest ponad 10 milionów. Gdyby wszyscy poszli do urn, to prawie połowa głosów. Stąd te przymilne słowa, za którymi nie idą czyny?
Skąd pieniądze na emerytury?
Pewno spora część emerytów jest przekonana, że przez całe życie zawodowe oszczędzali w ZUS i teraz z tych pieniędzy są wypłacane emerytury. Nic bardziej mylnego. Tych pieniędzy odprowadzanych do ZUS-u już dawno w systemie nie ma. Były wydawane sukcesywnie, w miarę potrzeb. Pieniądze nie leżą na koncie. Zastały już dawno wypłacone. Twoja emerytura jest wypłacana z bieżących składek, które płacą zatrudnieni. Jak brakuje pieniędzy w systemie, to rząd dokłada z podatków, albo dodrukuje. Czasy, kiedy w obiegu były srebro i złoto dawno minęły. Teraz mamy jeszcze trochę papieru z nadrukiem i plastikowy pieniądz, a właściwie zapis w banku.
Zatem rząd może sobie do woli rozdawać pieniądze po uważaniu. Raz rozdaje tym, co palą węglem, innym razem wspomaga tych, co chcą być ekologiczni i likwidują kopciuchy. Czasem rozda 11 miliardów jako 14. Jednak tylko tym, co mają mniej, bo przecież nie wszystkim. Wygląda na to, że dorwali się do kasy i rozdają po uważaniu. I wcale się nie troszczą o to, że inflacja szaleje.
Potrzebna jest druga waloryzacja emerytur, tym razem kwotowa
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024