Zaburzenia przemiany materii u seniorów – jak usprawnić zwalniający metabolizm?
Przemiana materii to proces, który zwalnia wraz z wiekiem. Spowolniony metabolizm organizmu skutkuje spalaniem mniejszej ilości kalorii, sprawiając tym samym, iż niezużyte pokłady energii zamieniają się w niezdrową tkankę tłuszczową. Jej nadmiar może z kolei prowadzić do m.in. chorób układu krwionośnego lub nadciśnienia tętniczego. Jakie są sposoby na pobudzenie procesów metabolicznych w organizmie?
Spis Treści
Skuteczne metody na pobudzenie metabolizmu
Świetnym sposobem na pobudzenie metabolizmu i to bez względu na wiek, jest wysiłek fizyczny. Seniorom, którzy ukończyli już sześćdziesiąty rok życia, wystarczy niespełna trzydzieści minut wysiłku fizycznego dziennie (o umiarkowanej intensywności), aby poczuć znaczącą zmianę. Jaki wysiłek wybrać? To indywidualna sprawa, ważne jednak, by ćwiczenia przede wszystkim sprawiały przyjemność – mogą też być połączone z zabawą lub wspólnymi zajęciami w gronie przyjaciół. Doskonale sprawdzają się aktywności takie jak pływanie, jazda na rowerze, nordic walking czy prosty, dłuższy spacer. Innym sposobem na pobudzenie przemiany materii jest wypijanie wystarczająco dużej ilości płynów (około dwóch litrów dziennie). Należy pamiętać o unikaniu zarówno napojów gazowanych, jak i nadmiaru cukru – najlepiej sprawdzi się zwykła woda, herbata ziołowa, czarna lub owocowa. Zasada ta działa nieco inaczej w przypadku osób cierpiących na niewydolność serca – w tym przypadku powinno się pić około półtora litra płynów na dobę. Oprócz odpowiedniego nawadniania i ćwiczeń fizycznych można zadbać o właściwą podaż błonnika. Ten cenny w walce ze spowalniającym metabolizm składnik diety znajdziemy między innymi w surowych warzywach, owocach, gryczanych oraz jęczmiennych kaszach, a także pełnoziarnistych produktach zbożowych. Prawidłowa ilość błonnika w naszym jadłospisie przynosi wiele korzyści. Należy do nich między innymi zapobieganie zaparciom i regulowanie pracy jelit. Oprócz tego błonnik świetnie wpływa na gospodarkę tłuszczową i węglowodanową organizmu.
Rola choliny w procesie przemiany materii
Jedną z najważniejszych funkcji w prawidłowym działaniu wątroby pełni witamina B4 – cholina. Szczególnie pomocna okazuje się w sytuacjach, kiedy wątroba jest przeciążona w wyniku stosowania ciężkostrawnej diety, leków czy alkoholu. Częstokroć niezbędna okazuje się we wspomaganiu procesów metabolicznych osób starszych. Naturalnym źródłem witaminy B4 są podroby, żółtka jajek kurzych, kiełki pszenicy, orzechy i ryby – produkty te warto więc wprowadzić do swojego jadłospisu. Skorzystać można także z suplementów diety, zawierających tę cenną witaminę. Znaleźć je można w ofercie apteki internetowej, pod adresem Wapteka.pl. Usprawnienie spowalniającego metabolizmu u osób starszych jest możliwe – wystarczy zainwestować nieco energii w zmianę nawyków żywieniowych, odpowiednią suplementację, nawodnienie organizmu oraz umiarkowaną aktywność fizyczną.
Zobacz także inną publikację: „Tych objawów chorobowych u dziecka nie lekceważ – jak zorientować się, że sprawa jest poważna?”.
Artykuł sponsorowany