Zaćma (katarakta) – uleczalna choroba starszych oczu. Objawy, leczenie, najlepsze soczewki.

Zaćma (katarakta) – uleczalna choroba starszych oczu. Objawy, leczenie, najlepsze soczewki.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaćma zwana też kataraktą jest główną przyczyną upośledzenia wzroku i odpowiada za co drugi przypadek ślepoty. Zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku u osób po 55. roku życia. Rozwój tej choroby jest zazwyczaj naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu. Z upływem lat naturalna soczewka oka traci przejrzystość, a pojawiające się zamglenie stanowi barierę w przedostaniu się światła do siatkówki. 

Objawy zaćmy

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione. Choroba ta sprawia, że okulary do bliży lub dali przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe. Po stwierdzeniu zaćmy przez okulistę, pacjent powinien zostać skierowany do specjalistycznej kliniki lub oddziału szpitalnego zajmującego się specjalistycznie chirurgią oka.

Postępowanie z Pacjentem

W klinice pacjent zostanie poddany szczegółowym badaniom okulistycznym, które mają na celu dokładne określenie stanu struktur oka, wykluczenie przeciwwskazań oraz określenie rodzaju (jednoogniskowa czy wieloogniskowa) i mocy optycznej soczewki, jaka ma zostać wszczepiona.

Leczenie zaćmy

Po przebytych badaniach, lekarz na podstawie wyników, kwalifikuje pacjenta do zabiegu w wyznaczonym terminie. Pacjent operowany nie musi być na czczo, ale lepiej nie spożywać posiłków na kilka godzin przed przybyciem do kliniki. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii. Przed operacją pacjent nie powinien zmieniać dawkowania leków, które przyjmuje codziennie. Na 2 dni przed planowaną operacją pacjent powinien wkraplać do przygotowywanego oka krople antybiotykowe 4x dziennie, a w dniu operacji należy założyć wygodne ubranie, zabrać piżamę lub koszulę nocną, obuwie domowe i mały ręcznik; wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą.

Operacja usunięcia zaćmy

Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 20-30 minut, a jego efekty są spektakularne – tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy.

Rodzaje wszczepianych soczewek

Najczęściej wszczepianą soczewką podczas zabiegu usunięcia zaćmy jest soczewka jednoogniskowa, np. Alcon Acrysof® lub Alcon Acrysof® IQ. Pozwala ona na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na odległości pośrednie.

Najlepsze soczewki do zaćmy

Jednoogniskowa soczewka toryczna, taka jak Alcon Acrysof® IQ® Toric, pozwala na uzyskanie dobrego widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali oraz korekcję astygmatyzmu. Po operacji usunięcia zaćmy z wszczepieniem jednoogniskowej soczewki torycznej nie potrzebne jest już stosowanie korekcji szkłami cylindrycznymi do dali i do bliży.

Leczenie krótkowzroczności

Wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa, tak jak Alcon Acrysof® IQ Restor®, jest skonstruowana tak, że umożliwia po zabiegu dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Jej wszczepienie pozwala osobom po operacji zaćmy na zminimalizowanie potrzeby używania okularów do czytania.

Artykuł Partnera

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds