Zamki i klucze na wystawie „Żelazny świat”

Zamki i klucze na wystawie „Żelazny świat”

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu właśnie została otworzona wystawa „Żelazny świat”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zamek i klucz

Reklama Reklama Amplifon

W polszczyźnie słowo zamek ma kilka znaczeń. Od takiego niepozornego urządzenia, które chroniło gotówkę albo inne drogocenne przedmioty, do potężnego zamczyska z murami obronnymi i basztami. Podobnie było z kluczem. Kilka miejscowości w ręku jednego właściciela to klucz w rozumieniu majątek ziemski. Oczywiście, jeśli ród był prastary i gospodarował w tym miejscu przez wiele pokoleń, to w centralnym punkcie klucza mógł stać zamek. Ot, jak zamek Książ na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu. W czasie jesiennych przelotów ptaków możecie zobaczyć klucz żurawi.

Reklama Reklama MultiSport

Na Śląsku

Śląsk kraina geograficzna leżąca nad Odrą od czasów Piastów uchodziła za wyjątkową i bogatą. Nic zatem dziwnego, że miejscowi książęta i hrabiowie, ale też i kupcy z Wrocławia, Świdnicy i innych miast wspierali cech ślusarzy. W końcu nie wszyscy mają ochotę na to, by służba mogła sobie dowolnie grzebać w biżuterii, czy zgromadzonej gotówce w srebrze i złocie. Zatem skrzynie na pieniądze i kosztowności musiały posiadać zamknięcia trudne do sforsowania.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Kościoły

Dużo starań przykładano, by odrzwia do świątyń były solidne i trudne do sforsowania. Zatem i odpowiednio duże powinny być zamki i klucze otwierające tak potężne zamknięcia. Okute dębowe drzwi wejściowe do świątyń zawieszone na potężnych zawiasach musiały posiadać skomplikowane mechanizmy ryglujące. A i tak udało się Szwedom wedrzeć do katedry we Wrocławiu i zrabować srebrną blachę z ołtarza biskupa Jerina. Całe szczęście, że srebrne figury zostały wcześniej schowane i przetrwały jeszcze kilka wojen. Dzisiaj pięknie błyszczą w ołtarzu głównym wrocławskiej katedry.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Wystawa „Żelazny świat”

Żelazny świat

 Skrzynia na kosztowności na wystawie Żelazny świat fot.© Jerzy Dudzik

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu została udostępniona do zwiedzania i nabywania nowych umiejętności wystawa „Żelazny świat”. Nie dość, że przedmioty piękne to niektóre jeszcze zbudowane rękami wybitnych artystów. Klucz z epoki Wikingów jest najstarszym prezentowanym obiektem. Na wystawie zobaczycie piękne w robocie zamki i klucze, między innymi złocony klucz szambelana. Mnóstwo treści na planszach wyjaśniających zasady działania zamków. Za świetny dowcip kuratora wystawy należy przyjąć umieszczenie w gablocie zamka błyskawicznego. Do pożądanych skarbów on ci prowadzi. Zobaczycie, beczkę na żołd, malowane skrzynie na pieniądze i sporo zamków, kluczy i kłódek. Ponad 450 przedmiotów pięknie opisanych i oświetlonych. Zwróćcie uwagę na szyld cechu ślusarzy, ile tam było majstrów i dziedzin ślusarstwa. Kuratorem wystawy jest Tadeusz Fercowicz.

O wejściówkach do Muzeum Narodowego i jego oddziałów przeczytacie tutaj link

Konkurs Dolnośląskie Lato Movie. Będziecie filmowcami?

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds