Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, leczenie

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, leczenie

Coraz częściej zwyrodnienie stawów dotyka młodzieży i młodych dorosłych. Dzieje się tak m.in. przez siedzący tryb życia, brak ruchu czy otyłość. Choć objawy zwyrodnienia stawu biodrowego są bardzo dotkliwe, możliwe jest ich łagodzenie i leczenie objawowe.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy

Początkowo objawy pojawiają się tylko podczas ruchu, jednak z czasem mogą być odczuwane także w czasie spoczynku. Dotyczy to także pory nocnej, kiedy bóle w biodrze i inne objawy mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać zaśnięcie.

Najważniejszym i najbardziej dotkliwym objawem jest ból stawu biodrowego, atakujący szczególnie w momencie rozpoczęcia konkretnej czynności. Dobrym przykładem może być tu wstawanie z pozycji leżącej lub odwracanie się w nocy z boku na bok. Odczuwany jest on w pachwinie, biodrze, pośladku, a nawet w kolanie. Oprócz tego rano może pojawić się nieprzyjemna sztywność mięśni.

Pacjenci często skarżą się również na ograniczenie ruchomości stawu biodrowego – nie mogą się w pełni wyprostować lub całkowicie schylić. Przy okazji wykonywania takich aktywności można również usłyszeć trzeszczenie w stawach, które oznacza tarcie. W pewnych przypadkach obserwuje się też zniekształcenie w obrębie stawu biodrowego, wynikające ze zmiany ustawienia stawu spowodowanego zwyrodnieniem.

Obserwuje się również u chorych zaburzenia w zakresie chodzenia. Utykają, kołyszą się z jednej strony na drugą, pochylają się do przodu. Wiąże się to z osłabieniem mięśni uda oraz pośladka, co utrudnia normalne poruszanie się.

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego

Głównym czynnikiem wpływającym na pojawienie się zwyrodnienia stawu biodrowego jest wiek danej osoby. Wynika to z naturalnych procesów zużywania się stawu i jego kostnienia. Jednak coraz częściej obserwuje się tę chorobę u ludzi młodych, co oznacza, że istnieją także inne czynniki ryzyka.

Przyczyną powstania zwyrodnienia stawu biodrowego może być również wada wrodzona, uraz, niektóre schorzenia i styl życia, szczególnie związany z obciążaniem stawu, jak ciężka praca w niewygodnej dla stawu biodrowego pozycji czy otyłość i siedzący tryb życia. Poza tym zapalenie stawu biodrowego także może prowadzić do jego zwyrodnienia.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy

Objawy zapalenia stawu są podobne do objawów zwyrodnienia, ale pojawiają się nagle i mają mocniejszy przebieg. Charakterystyczny jest ból w stawie biodrowym, który promieniuje do pachwiny i kolana oraz złe samopoczucie, gorączka, a także utykanie chorego (problemy z poruszaniem się). W przypadku bakteryjnego źródła zapalenia pojawia się również obrzęk stawu. Zdarza się to szczególnie po zabiegach operacyjnych.

Leczenie schorzenia stawu biodrowego

Gdy tylko zauważymy niepokojące nas objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który poprowadzi dalsze leczenie. W przypadku zapalenia stawu biodrowego konieczne jest znalezienie przyczyny choroby. Jednocześnie zachowawczo podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego nie da się w pełni wyleczyć choroby i można tylko ograniczać jej objawy. Przede wszystkim wymaga to zaangażowania i systematyczności. Potrzebna jest bowiem zmiana trybu życia w celu usunięcia szkodliwych dla stawu biodrowego czynników.

Operacja wszczepienia protezy oraz opioidowe leki przeciwbólowe stanowią ostateczną metodę walki ze zwyrodnieniem. Wcześniej wprowadza się ćwiczenia oraz zaleca się obniżenie masy ciała u osób z nadwagą.

Rekomendowane jest także przyjmowanie naproksenu, który zmniejsza ból oraz zwiększa zakres ruchowy stawu. Substancja czynna zawarta jest na przykład w 4Flex Pure Gel, który przepisywany jest często pacjentom cierpiącym na dolegliwości bólowe związane ze zwyrodnienie stawów.

Dużo lepiej zapobiegać tego typu schorzeniom, niż je później leczyć. W tym celu warto uregulować masę ciała oraz wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną. Jeśli mimo wszystko pojawi się ból sięgnijmy po sprawdzony preparat, który pomoże ukoić nasze dolegliwości.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds